Naše nabídka
FAQ - často kladené otázky
Zde je několik nejčastějších odpovědí na dané otázky.
- Chci klimatizaci, jak mám postupovat?
- Nevím, jakou klimatizaci si mám pořídit, nerozumím tomu, můžete mi poradit?
- Proč si nepořizovat klimatizaci ze supermarketů, ale pořídit si ji u nás?
- Co je to invertor?
- Co je to DC-invertor?
- Jsem alergik nebo někdo z mé rodiny je alergik, můžu mít klimatizaci?
- Chtěl bych, aby klimatizace nebyla hlučná a nerušila mne a mé okolí. Existuje taková nějaká?
- Na co je důležitý servis?
- Zajišťujete i servis výrobků, které jsme nezakoupili přímo u vás?
- Chci mobilní klimatizaci a nechci venkovní jednotku, je tato varianta dobrá?
- Lze provádět montáž SPLIT jednotek na etapy?
- Proč mám vysoušet?
- Proč jsou tepelná čerpadla s invertorem výkonnější a zároveň levnější?
1. Chci klimatizaci, jak mám postupovat?
Nejdříve je důležité rozhodnout, co vlastně od klimatizace očekávám. Základní body jsou:
- design a druh jednotky pro Váš interiér
- Co má mít za vlastnosti (hluk , vibrace, jen chlazení, chlazení i topení)
- Servis - je.li dostupný
- Hospodárnost zařízení (náklady na elektriku, údržba, poruchovost)
- Reference na dodavatele (kvalita provedené práce, návrhy řešení)
- V neposlední řadě cena. Velmi často se dává na první místo, což není dobré.
2. Nevím, jakou klimatizaci si mám pořídit, nerozumím tomu, můžete mi poradit?
Ano, velmi rádi a ochotně Vám navrhneme to nejideálnější řešení pro Váš konkrétní případ a podle Vašich potřeb. To vše bezplatně.
Přijedeme. Poradíme. Zařídíme.
3. Proč si nepořizovat klimatizaci ze supermarketů, ale pořídit si ji u nás?
Nejčastějším důvodem pro nákup v supermarketech je nízká cena. Je pravdou, že jsou tyto výrobky levné, avšak provoz je velmi neekonomický a velmi často poruchový. Důležitý servis zařízení pro tyto výrobky od supermarketu prakticky neexistuje. Také se dost často stává, že prodavač ani neví o čem mluví a není schopen Vám odborně poradit. My Vám rádi poradíme dle našich odborných znalostí, která klimatizace by pro Vaši konkrétní situaci byla nejvhodnější a zajistíme Vám již zmiňovaný pravidelný servis.
4. Co je to invertor?
Invertor je technologie, která změní jeden typ elektrického zdroje na jiný. Mění velikost napětí, proudu a frekvence nebo i změny mezi proudy stejnosměrnými a střídavými. Nejčastěji se mění standardní elektrické jednofázové připojení 230V, 50Hz na jiné.
Tato technologie spočívá v přizpůsobení potřebného výkonu zařízení aktuálním potřebám. Invertor řídí otáčky kompresoru, tímto je vyloučeno časté zapínání a vypínání zařízení, dále plynule reguluje výkon, což má velký vliv na spotřebu elektrické energie zařízení a několikanásobně nižší rozběhový proud. Tímto se eliminuje problém s vysokým startovacím proudem motoru kompresoru.
Tímto je spotřeba snížena až o 40%, zvýšen topný faktor (COP), přesnější a stabilnější výkon zařízení, zjednodušení celého systému a vyšší spolehlivost. Invertorem řízený kompresor ve venkovní jednotce má vysokou energetickou účinností a velmi nízkou hlučnost.
Invertorový kompresor je přibližně poloviční oproti konvenčnímu stejného výkonu, je však výrobně náročnější a dražší.
5. Co je to DC-invertor?
DC Invertor je technologie, která pomocí stejnosměrnému proudu řídí otáčky kompresoru a tím výkon zařízení, ale také ventilátor a další prvky zařízení. Tímto zařízení pracuje až o 10% efektivněji a má velmi tichý provoz, oproti zařízení s AC inverterom, které využívá střídavý proud.
6. Jsem alergik nebo někdo z mé rodiny je alergik, můžu mít klimatizaci?
Ano, klimatizace je vhodná i pro alergiky, velmi malé děti i starší generaci. Obsahuje totiž výkonné filtry, které zachycují i ty úplně nejmenší částečky prachu. Obsahují materiály, které zabraňují se bakteriím usazovat. To vše je však podmíněno pravidelným servisem, ten je pro tyto případy přímo nutný. Mobilní klimatizace pro alergiky vhodná není.
7. Chtěl bych, aby klimatizace nebyla hlučná a nerušila mne a mé okolí. Existuje taková nějaká?
Ano. Je několik možností klimatizacím, které zajišťují tiché a hospodárné řešení, tyto klimatizace mají velmi nízkou hladinu šumu a velmi vysoký výkon.
8. Na co je důležitý servis?
Je důležitý pro životnost daného zařízení. Bez servisu se často stává, že klimatizace vydrží tak tak záruční lhůtu a potom je potřeba si koupit klimatizaci novou, což je velmi neekonomické.
9. Zajišťujete i servis výrobků, které jsme nezakoupili přímo u vás?
Zajišťujeme záruční i pozáruční servis pro všechny druhy klimatizací.
10. Chci mobilní klimatizaci a nechci venkovní jednotku, je tato varianta dobrá?
Je dobré si přečíst výhody a nevýhody mobilní klimatizace. Avšak pozor tato varianta vyžaduje také vždy propojení s venkovním prostředím, protože odvedené teplo z vnitřního prostoru se musí předat venkovnímu prostředí. Toto je možné řešit dvěma způsoby buď hadicí zabudovat do zdi anebo dalším řešením je kompaktní klimatizační jednotka, která se zabudovává do okna nebo do venkovní zdi. Jde o tzv. okenní klimatizaci. Zde není potřeba instalovat chladivové potrubí odbornou firmou mezi vnitřní a venkovní jednotkou. Instalace však potřebuje větší zásah do stavby s vlastním umístěním zařízení do okna nebo zdi.
Výhody mobilní klimatizace:
- Jsou nenáročné na instalaci - jedná se o jednoduché zařízení o váze cca 40 kg, které se dá přemisťovat z místnosti do místnosti, kde ho stačí zapojit do zásuvky a zasunout hadici do připraveného otvoru, popř. pootevřeným oknem hadici vyvést ven
- Nevyžadují odbornou montáž a (téměř) žádné stavební úpravy (pokud teplý vzduch odvádíme pootevřeným oknem)
- Jednoduché ovládání
- Nižší pořizovací cena, než u klasických splitových jednotek
Nevýhody mobilní klimatizace:
- V případě zabudování hadice do otvoru je třeba vyvrtat, popř. vyříznout daleko větší otvor (cca 110-140 mm) než u klasické splitové klimatizace (cca 40-70 mm) a navíc tak jednotka ztrácí svůj „mobilní“ význam
- Kompresor je uvnitř klimatizované místnosti, což je vždy hlučnější.
- Vyfouknutím horkého vzduchu vzniká v místnosti podtlak. Okny a dveřmi se přisává nový teplý vzduch, který je potřeba také ochladit.
- Velmi vysoká hlučnost - cca 50 i více dB (např. hluk pračky při ždímání), protože veškeré komponenty (kompresor, ventilátor, kondenzátor, výparník) jsou uvnitř.
- Odevzdáváním (odsáváním) teplého vzduchu z místnosti ven vzniká v místnosti podtlak, proto je třeba zajistit přísun čerstvého vzduchu a ten je zase bohužel teplý
- Nižší výkon a účinnost oproti klasickým klimatizacím stejné výkonové kategorie, navíc se vyrábějí mobilní klimatizace jen do výkonu cca 4 kW
- Nutností je časté vylévaní zkondenzované vody z nádržky
- Nedostatečný systém filtrace (splitové jednotky dnes kromě prachových filtrů mívají i tzv. plasma filtry, ionizéry pohlcující mikrobakterie v ochlazovaném prostoru) - mobilní klimatizace nejsou vhodné pro alergiky a osoby mající problémy s horními cestami dýchacími
- Jen málo zákazníků je spokojeno s mobilní klimatizací, proto pokud je to jen trochu možné, pořiďte si raději klimatizaci zabudovanou, kde venkovní jednotka je opravdu mimo interiér, navíc mobilní jednotka nedbá příliš na design.
11. Lze provádět montáž SPLIT jednotek na etapy?
Je možné rozdělit montáž jednotek podle Vašeho požadavku na jednotlivé etapy tak, aby se přizpůsobila postupu stavebních prací při novostavbě, rekonstrukci či budování podkrovního bytu. V jednotlivých etapách se mohou připravit rozvody měděného izolovaného potrubí chladiva, rozvody pro odvod kondenzátu, rozvody elektrických kabelů.
Dále pak v souběhu s fasádními pracemi připravit konzoly venkovních jednotek. Pro usnadnění pozdější instalace vnitřních jednotek nám se mohou používat tzv.montážní kondenzační boxy.
Po dokončení všech stavebních činností se nakonec namontují a zprovozní vnitřní a venkovní klimatizační jednotky. Tento postup doporučujeme i těm, kteří mají zájem v budoucnu o klimatizaci, avšak např. z finančních důvodů dávají přednost kompletní realizaci až později. Je lepší investovat do předpřípravy rozvodů potrubí a kabelů, které je možno během prací "ukrýt" do stavebních konstrukcí, a instalaci vlastní klimatizace provést podle potřeby. Vyhnete se tímto později zasahováním a bouráním do již hotového a vybaveného interiéru. Je však také možno vést instalaci mimo stavební konstrukce v instalačních lištách.
12. Proč mám vysoušet?
Vysoušet je potřeba tam, kde vzniká zvýšená vlhkost vzduchu. Velký podíl na zvýšené vlhkosti mají prostory bazénů, van, vířivek a sprch, ale také např. sklepní prostory a kuchyně, také v průmyslu pro výrobní procesy a ve stavebnictví pro urychlení některých technologických prací.
Zvýšená vlhkost vede ke vzniku plísní na zdech, odlepování tapet, škodám na omítkách. Hniloba se může dostat i na dřevěné stavební nosníky a postupně narušovat celou budovu. Stavba se zvýšenou vlhkostí, ve které nejsou používány vysoušeče vzduchu, může mít neblahé následky nejen pro vaši nemovitost, ale i pro Vaše zdraví. Zvýšená vlhkost napomáhá vzniku zánětů kloubů a revmatu, výskytu roztočů anebo třeba může zvyšovat riziko astmatu.
13. Proč jsou tepelná čerpadla s invertorem výkonnější a zároveň levnější?
Pomocí invertorové technologie, můžeme řídit výkon kompresoru a tím plynulou regulaci výkonu tepelného čerpadla. Systém pak nemusí obsahovat velmi drahé prvky jako akumulační nádobu, směšovací ventily, další oběhová čerpadla a složitou regulaci. Tyto všechny nadbytečné prvky byly nahrazeny řídicím regulačním systémem, který je součástí zařízení. Montáž je jednodušší a tím i levnější. Instalace a chování samotného tepelného čerpadla z pohledu otopné soustavy se velmi podobá plynovému kotli s plynulou regulací výkonu.
Náhodná reference
-
RD Brno
Jedná se o novostavbu RD. Dodávali a montovali jsme zde vzduchotechniku a klimatizaci a odvlhčovací bazénovou jednotku. (Brno, září 2009,...